Vinařské poklady české krajiny – Moravskoslezský kraj a jeho vinařská kultura

Ačkoli Česká republika možná není první destinací, která vás napadne, když se řekne vinařská oblast, malebné moravské vinice jsou pro milovníky a nadšence vína příjemným překvapením. Morava se nachází ve východní části země a pyšní se bohatou vinařskou tradicí starou více než tisíc let, což z ní činí skrytý klenot pro milovníky vína hledající nové zážitky.

Zvlněné kopce a úrodná údolí Moravy poskytují ideální prostředí pro pěstování vinné révy a rozmanité mikroklima a půdní typy přispívají k jedinečnému charakteru moravských vín.

Jedním z vrcholů vinařské turistiky na Moravě je poznávání nesčetných vinic a sklípků v regionu, kde mohou návštěvníci na vlastní kůži ochutnat plody práce místních vinařů. Morava nabízí celou řadu vinařství, od rodinných statků až po větší komerční provozy, které vyhoví každému vkusu i rozpočtu. Mnohá vinařství nabízejí prohlídky svých vinic a výrobních zařízení s průvodcem, který vám umožní nahlédnout do procesu výroby vína od hroznů až po sklo.

Jedním z nejoblíbenějších vinařských cílů na Moravě je historické město Mikulov, které leží v srdci jihomoravské vinařské oblasti. Návštěvníci se zde mohou procházet půvabnými uličkami města, lemovanými barevnými barokními budovami, a navštívit místní vinařství a ochutnat vyhlášená vína z této oblasti – Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský. Nenechte si ujít příležitost vystoupat na vrchol věže mikulovského zámku, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na okolní vinice a krajinu.

Chcete-li zažít skutečně nevšední zážitek z vína, vydejte se na výlet po Moravské vinné stezce, malebné trase, která se vine nejmalebnějšími vinicemi a vesnicemi regionu. Po cestě budete mít možnost navštívit historické vinné sklepy, ochutnat různá vína a dozvědět se o bohatém vinařském dědictví Moravy od znalých místních průvodců.

Kromě bílých vín si Morava získává uznání také výrobou šumivých vín a růžových vín, která nabízejí osvěžující alternativu k tradičním červeným a bílým vínům. Ať už jste zkušený znalec vína, nebo zvědavý začátečník, rozmanitá nabídka vín na Moravě jistě potěší vaše chuťové buňky a zanechá ve vás nově objevené uznání pro české vinařství.

Při objevování moravských vinic a sklepů si udělejte čas a vychutnejte si krásu krajiny, kde se kopce poseté vinicemi táhnou, kam až oko dohlédne. Morava se svým bohatým vinařským dědictvím, úchvatnou krajinou a vřelou pohostinností zve návštěvníky k pozvednutí sklenky a přípitku na radost z objevování. Na zdraví!